Medycyna chińska szansą na życie w zdrowiu

Ze wszystkich bogactw dostępnych na świecie – zdrowie jest najcenniejsze. Dlatego przedstawiamy fakty, które mogą czytelnikom poprawić jakość życia oraz wzmocnić ich zdrowie. Wierzymy, że medycyna naturalna jest źródłem największej mądrości i pozwala na dotarcie do przyczyn choroby, a nie tylko do łagodzenia jej objawów.

Jednym z najstarszych systemów medycyny naturalnej na świecie jest medycyna chińska. Od co najmniej trzech tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej.

Zgodnie z naukami chińskimi:

 • podstawą zdrowia oraz właściwej terapii jest m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach i całym organizmie
 • człowiek postrzegany jest jako całość psycho-fizyczna w stałej relacji ze środowiskiem


  Medycyna chińska nie zajmuje się „jednostkami chorobowymi chorych narządów”, lecz poszukuje faktycznych przyczyn – nieraz bardzo odległych w czasie.
  Natomiast ich aktualne objawy często bywają określane przez nas mianem choroby.

  Dobry lekarz podczas diagnozy zawsze zwraca uwagę na porę dnia i roku i w zależności do tego dobiera właściwą metodę terapii.

Podstawą terapii w medycynie chińskiej są:

 • receptury ziołowe –  w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej wyróżniamy zioła o działaniu napotnym, przeczyszczającym, przeciwgorączkowym, przeciwkaszlowym, trawiennym, ogrzewającym, wzmacniającym, wiatropędnym, regulującym krwioobieg, moczopędnym, antyreumatycznym, uspakajającym, przeciw drgawkowym, ściągającym, przeciwrobaczym i przeciwnowotworowym.
 • odpowiedni sposób przygotowywania pożywienia
 • dieta (stosowna dla danej osoby, pogody i pory roku),
  – medycyna chińska do każdego przypadku podchodzi indywidualnie, a swoje zalecenia dostosowuje do ciągle zachodzących zmian, uwzględniając osobistą konstytucję organizmu, porę roku, klimat. Podobnie dietetyka nie ma jednolitych zaleceń dla wszystkich odnośnie sposobu odżywiania się. Zalecenia dietetyczne powinny być indywidualne, oparte na diagnozie stanu zdrowia każdego człowieka. Na przykład wszystkie egzotyczne owoce jak kiwi, papaja, pomarańcze dojrzewają w ciepłym klimacie i mają działanie ochładzające. Należy z nimi bardzo uważać, zwłaszcza w zimie. Najlepiej spożywać owoce w zgodzie z daną porą roku i pozyskane w najbliższym otoczeniu !
 • akupunktura
 • różne techniki masażu,
 • bardzo ważny jest też ruch – stąd taka popularność ćwiczeń Tai-chi i Qi-gong.
  Tai Chi liczy sobie kilka tysięcy lat i narodziło się w Chinach.

  Obecnie znane jest na całym świecie i coraz więcej ludzi ma okazję uczyć się tej wspaniałej sztuki.

  Niezależnie od tego czy Tai Chi jest traktowane jako:

  • sztuka walki

  • medytacja w ruchu

  • rodzaj gimnastyki

  • sposób na spędzanie wolnego czasu,-  daje każdemu adeptowi (który się nim zajmuje pod kierunkiem dobrego nauczyciela) narzędzia i techniki do pracy nad własnym ciałem i umysłem.

Tai Chi (w tłumaczeniu „najwyższy szczyt”) pozwala, dzięki regularnemu treningowi, osiągać coraz wyższy stopień zjednoczenia ciała i umysłu oraz wydobywać potencjał, który drzemie w każdym człowieku. Poprzez spokojne ćwiczenia rozpoczyna się powolny proces poznawania własnego ciała oraz harmonii świata, w którym żyjemy. Proces ten zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku i w zależności od tego czy jest w nas wola i konsekwencja w dążeniu do doskonałości, może trwać do końca naszego życia, ponieważ trening może, a nawet powinien przekształcić się w styl życia.

Ćwiczenia Tai Chi prowadzą nas najpierw przez bardzo ogólne poznanie swojego ciała i wówczas zaczynamy dostrzegać, że jego części nie są ze sobą skoordynowane, a na pozór prosty ruch, który mamy wykonać, staje się nagle bardzo trudny do zrobienia. Uczymy się równowagi naszego ciała fizycznego najpierw w ćwiczeniach statycznych, a następnie w ruchu i z czasem zaczynamy zauważać coraz więcej elementów, których na co dzień w ogóle nie dostrzegamy.

Przyglądając się własnemu ciału podczas ćwiczeń przenosimy stopniowo naszą uwagę z zewnątrz do wewnątrz przez co nasz umysł staje się spokojniejszy i bardziej zharmonizowany z naszym ciałem. Nasze ciało nabiera płynności w ruchu dzięki usuwaniu napięć, które w nim tkwią.

Z czasem możemy się nauczyć przenosić coraz większe zjednoczenie umysłu i ciała na każdy aspekt naszego życia. To, z kolei, pozwoli nam pokonać wszechobecny w dzisiejszych czasach stres, utrzymać ciało w dobrym zdrowiu i jednocześnie nauczyć się rozumieć własne potrzeby. Nasz umysł stanie się spokojny, a nasze życie, poprzez lepsze zrozumie roli człowieka wpisanego pomiędzy niebo i ziemię, nabierze większego sensu i przyniesie nam większą radość.

Reklamy